Rozszyfrowywanie pojęć
Przyrządy i pomoce naukowe
Rozszyfrowywanie pojęć
Joanna Rozwadowska-Skrzeczyńska
Od 1 stycznia 1995 r. możliwe jest odliczenie od dochodu wydatków poniesionych przez podatników na zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych oraz wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych zwykonywanym zawodem iwykonywaną pracą. Wskazane wydatki mogą odliczyć od dochodu wyłącznie osoby osiągające przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, jeśli -- jak stanowi przepis -- zakupione przedmioty pozostają w bezpośrednim związku z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą. Tym przepisem jest art. 26 ust. 1 pkt 7 bustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzony ustawą podatkową z 2 grudnia 1994 r. (Dz. U. z 1995 r. nr 5, poz. 25) .
Limit wydatków możliwych do o dliczenia nie może przekroczyć kwoty trzykrotnego najniższego wynagrodzenia pracowników za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy. W 1995 r. jest to maksymalnie 720 zł. Gdyby wydatki te przekroczyły w roku podatkowym wskazany limit, nie odliczoną kwotę wydatków na zakup przyrządów i pomocy naukowych można odliczyć od dochodu za dwa następne lata podatkowe, z tym że łączna kwota odliczeń z tego tytułu nie może w każdym z tych lat przekroczyć limitu wdanym roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta