Nie raj, nie udręka
22 lipca 1993 roku MPW sprzedało belgijskiemu koncernowi cementowemu CBR 34 procent akcji cementowni "Górażdże" SA.
Nie raj, nie udręka
Ewa K. Czaczkowska
Była to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i z trudem powziętych decyzji prywatyzacyjnych. Kiedy po trzech latach negocjacji wydawało się, że wszystko zmierza do finału, zakładowa "Solidarność" ogłosiła pogotowie strajkowe. Ustąpiła za cenę 10 procent nieodpłatnych akcji, które w drodze wyjątku przyrzekł załodze minister przekształceń własnościowych. To było półtora roku temu. 22 lipca 1993 roku MPW sprzedało belgijskiemu koncernowi cementowemu CBR 34 procent akcji cementowni "Górażdże" SA.
Po dwudziestu miesiącach opinie na temat ówczesnej decyzji ministra Janusza Lewandowskiego wśród załogi są nadal podzielone.
-- Belgom zrobiono prezent z najlepszej polskiej cementowni
-- uważa niezmiennie Tadeusz Ryśnik, szef zakładowej "Solidarności", przed dwoma laty organizator akcji protestacyjnej, jeden z autorów pomysłu prywatyzacji "Górażdże" w formie akcjonariatu pracowniczego i współautor grupy inicjatywnej, tworzonej przez załogę, managment cementowni oraz m. in. dwa duże banki. Ryszard Jasionek, jego związkowy oponent, szef OPZZ-owskiego Samorządnego Związku Zawodowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta