Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Moje "okno na świat"

27 marca 1995 | Prawo | DF

Rozmowy z prof. Tadeuszem Zielińskim, rzecznikiem praw obywatelskich

Moje "okno na świat"

Dopiero co wrócił pan z IV Europejskiego Spotkania Ombudsmanów w Paryżu, a w kilka dni później wyjechał do Szwecji, aby wziąć udział w obchodach 400-lecia Uniwersytetu w Uppsali. Jaki był cel tych wyjazdów?

Podczas spotkania 15--18 bm. w Paryżu mówiłem na podstawie polskich doświadczeń o roli instytucji ombudsmana w procesie budowy systemu demokratycznego. W Uppsali natomiast oroli i znaczeniu prawa w procesie przemian ustrojowych od totalitaryzmu do demokracji.

Czy polski rzecznik często jeździ za granicę?

Po raz pierwszy jako rzecznik praw obywatelskich wyjechałem do Madrytu na Europejskie Dni Ombudsmana w maju 1992 r. Wygłosiłem tam jeden z dwóch podstawowych referatów. Potem był VŚwiatowy Kongres Ombudsmanów w Wiedniu, następnie Kongres Europejski w Helsinkach we wrześniu 1993 r. , na którym również przedstawiłem jeden z głównych referatów. Kolejne europejskie kongresy ombudsmanów odbyły się w październiku 1993 r. w Vitoria-Gasteiz w Hiszpanii oraz -- na przełomie maja i czerwca 1994 r. -- IV Europejska Konferencja Ombudsmanów w Berlinie na temat: "Konsolidacja instytucji praw człowieka w Europie", z moim referatem "Ombudsman -- możliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 439

Spis treści
Zamów abonament