Nierzetelność ksiąg
Według orzeczeń sądów
Nierzetelność ksiąg
Jacek Kulicki
Pojęcia "rzetelność" i "niewadliwość" należą do podstawowych terminów z zakresu materialnego prawa podatkowego. Związane są bezpośrednio ze składanymi zeznaniami, prowadzonymi księgami iewidencjami. Skutki uznania, że zeznanie bądź prowadzona księga czy ewidencja są nierzetelne lub wadliwe, są z reguły przykre dla podatnika.
Określeniami "rzetelność" i "niewadliwość" posługuje się zarówno kodeks postępowania administracyjnego (art. 168 i 169) , jak iposzczególne ustawy podatkowe (zob. np. art. 30 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 27 ust. 2 ustawy o VAT) oraz rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (§ 10) , a także przepisy z zakresu rachunkowości. Pojęcie "rzetelność" pojawia się również w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. nr 121, poz. 591) .
Definicje rzetelności i niewadliwości zawierają wyłącznie ustawa o rachunkowości oraz rozporządzenie ministra finansów z 15 grudnia 1992 r. w sprawie zasad prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 99, poz. 496 ze zm. ). Definicje te nie uległy zresztą zmianie od 1989 r. , a więc od wprowadzenia podatkowych ksiąg...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta