Przykazania dla podróżnego
Jeżeli po 26 marca ktoś wybiera się do któregoś z państw Grupy Schengen, powinien przedtem zrobić rachunek sumienia
Przykazania dla podróżnego
Maria Wągrowska
W niedzielę, 26 marca, weszła w życie umowa z Schengen, której celem jest umożliwienie pełnej swobody podróżowania mieszkańcom krajów Unii Europejskiej. Siedem państw Unii: RFN, Belgia, Holandia, Luksemburg, Portugalia, Hiszpania i Francja, zniosły w tym samym dniu wszelkie kontrole osób -- obywateli własnych i obcokrajowców -- pragnących poruszać się po całym tym obszarze, zaostrzyły natomiast kontrole na granicach zewnętrznych z państwami nie będącymi członkami UE i jednocześnie sygnatariuszami wspomnianej umowy.
Tak więc od 26 marca przy wjeździe na terytorium "7" trzeba się liczyć z kontrolami znacznie dokładniejszymi niż dotąd. Przejście czy przejechanie granicy polskoniemieckiej zabierze więcej czasu niż dotychczas. Z takimi samymi obostrzeniami mamy oczywiście do czynienia, dostając się na wewnętrzny obszar "7" z każdego innego punktu leżącego poza nim, obojętne, czy lecąc z Warszawy do Madrytu czy płynąc promem z Afryki Północnej do Lizbony, czy jadąc samochodem z Danii do Niemiec. Jeśli jednak już się tam dostaniemy, możemy przebywać stosunkowo długo i właściwie do woli poruszać się po tym zamkniętym obwodzie, bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta