Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przykazania dla podróżnego

27 marca 1995 | Prawo | MW

Jeżeli po 26 marca ktoś wybiera się do któregoś z państw Grupy Schengen, powinien przedtem zrobić rachunek sumienia

Przykazania dla podróżnego

Maria Wągrowska

W niedzielę, 26 marca, weszła w życie umowa z Schengen, której celem jest umożliwienie pełnej swobody podróżowania mieszkańcom krajów Unii Europejskiej. Siedem państw Unii: RFN, Belgia, Holandia, Luksemburg, Portugalia, Hiszpania i Francja, zniosły w tym samym dniu wszelkie kontrole osób -- obywateli własnych i obcokrajowców -- pragnących poruszać się po całym tym obszarze, zaostrzyły natomiast kontrole na granicach zewnętrznych z państwami nie będącymi członkami UE i jednocześnie sygnatariuszami wspomnianej umowy.

Tak więc od 26 marca przy wjeździe na terytorium "7" trzeba się liczyć z kontrolami znacznie dokładniejszymi niż dotąd. Przejście czy przejechanie granicy polskoniemieckiej zabierze więcej czasu niż dotychczas. Z takimi samymi obostrzeniami mamy oczywiście do czynienia, dostając się na wewnętrzny obszar "7" z każdego innego punktu leżącego poza nim, obojętne, czy lecąc z Warszawy do Madrytu czy płynąc promem z Afryki Północnej do Lizbony, czy jadąc samochodem z Danii do Niemiec. Jeśli jednak już się tam dostaniemy, możemy przebywać stosunkowo długo i właściwie do woli poruszać się po tym zamkniętym obwodzie, bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 439

Spis treści
Zamów abonament