Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cicha - sza!

25 maja 2004 | Dobra firma | PW

PRAWO SPÓŁEK

Jak zawiązać spółkę nieznaną przepisom

Cicha - sza!

Zawiązanie spółki cichej jest dopuszczalne, jednak w praktyce może okazać się kłopotliwe

PAWEŁ WRZEŚNIEWSKI

Podatkowe ryzyko

Co prawda w Polsce każdy może kształtować swoje umowy w miarę dowolnie, ale nie ma regulacji, które dotyczyłyby wprost spółki cichej. Dlatego ci, którzy zdecydują się na jej zawiązanie, wkraczają na niepewny grunt.

* Planuję rozpocząć działalność gospodarczą. Jestem Polką i mieszkam w Polsce. Mój wspólnik jest Niemcem i tam mieszka. Niemiec chce być wspólnikiem cichym. Czy można gdzieś zarejestrować spółkę cichą? Czy raczej zarejestrować działalność gospodarczą tylko na mnie, a ze wspólnikiem spisać umowę cywilną? Czy muszę taką umowę pokazać w urzędzie skarbowym? Jak będą w obu przypadkach wyglądały zobowiązania podatkowe? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Teoretycznie nie ma przeszkód, by czytelnicy napisali w umowie, że zawiązują "spółkę cichą", "spółkę cichą, do której stosują się art. 682 - 695 kodeksu handlowego" albo wręcz "spółkę cichą w rozumieniu prawa niemieckiego". Zwłaszcza dwie ostatnie możliwości są wskazane, chyba że wolą sami opisać wszystkie szczegóły w umowie. Ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3235

Spis treści
Zamów abonament