Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na polskie śledztwo

25 maja 2004 | Kraj | TS NJ
źródło: Nieznane

Instytut Pamięci Narodowej zbada zbrodnię katyńską

Czas na polskie śledztwo

  • Komentarz : Od kłamstwa do prawdy

Ekshumacja grobów w Katyniu w 1943 roku

(C) OŚRODEK KARTA

Decyzja została podjęta - na przełomie lipca i sierpnia Instytut Pamięci Narodowej rozpocznie śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej. Mord na polskich oficerach nadal jest drażliwym problemem w relacjach polsko - rosyjskich.

Do zbrodni katyńskiej - tak nazywa się kilka zbiorowych mordów na Polakach, wziętych do niewoli po radzieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. - doszło między kwietniem a czerwcem 1940 r. Wypełniając rozkaz szefa NKWD Ławrentija Berii, zatwierdzony przez Stalina, zamordowano około piętnastu tysięcy ludzi. W Katyniu na Smoleńszczyźnie kaci z NKWD, strzałami w tył głowy lub kręgosłup, zabili 4200 polskich oficerów. Wszystkich przetrzymywano w obozie w Kozielsku. To jeden z trzech największych takich obozów dla Polaków. Dwa inne były w Starobielsku i Ostaszkowie. W pierwszym uwięziono około 3900 podchorążych, w drugim 5500 oficerów i funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, żandarmerii, policji. Jeńców ze Starobielska mordowano w siedzibie charkowskiego NKWD, a grzebano na pobliskim cmentarzu. Więźniów Ostaszkowa pojedynczo rozstrzeliwano w budynku NKWD w Twerze,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3235

Spis treści
Zamów abonament