Dywidenda niezgody
Dywidenda niezgody
RYS. ZBIGNIEW KOŁACZEK
GRAŻYNA J. LEŚNIAK, HANNA FEDOROWICZ
Dywidendy, choć są wypłacane w tym roku, dotyczą zysku firm za rok ubiegły. Przedsiębiorcy nie rozumieją, dlaczego fiskus każe im zapłacić podatek od ubiegłorocznej dywidendy według stawki z tego roku - nie 15 proc., lecz 19 proc. Prawdziwy kłopot będą jednak mieli ci, którzy dywidendę otrzymują z zagranicy. Będą musieli zapłacić podatek według skali progresywnej.
- Dywidenda jest przychodem podatnika od momentu, gdy zostanie mu oddana do dyspozycji. Może się zdarzyć, że już uchwała zarządu o wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy lub udziałowców rodzi zobowiązanie podatkowe, czyli obowiązek zapłaty podatku od dywidendy, zanim fizycznie pieniądze trafią na konta podatników - powiedział "Rz" Krzysztof Kubala z firmy Taxways. Jak podkreślił, chociaż dla spółek osiągnięty zysk do podziału jest księgowany w roku 2003, to dla udziałowców lub akcjonariuszy dywidenda jest przychodem w roku, w którym jest udostępniona. Zatem jest przychodem opodatkowanym według stawki obowiązującej w 2004 r. - Nie ma żadnego powodu, aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta