Film - inne propozycje filmowe
- Żywot Briana
- Pojutrze
- W Iluzjonie
- Niepoprawna mężatka
- Nostalgiczna groza
Wielka Brytania, reż. Terry Jones, wyk. Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin, Sue Jones-Davies
Dwadzieścia pięć lat to w kinie cała epoka. Unowocześnia się filmowa technika, zmieniają sposoby prowadzenia narracji, gra aktorów, wreszcie rodzaj humoru. Czy brytyjska grupa Monty Pythona dziś jeszcze śmieszy? Możemy się o tym przekonać dzięki wznowieniu (w Polsce pokazywała go przed laty nieistniejąca już stacja telewizyjna RTL 7) ich najgłośniejszego obrazu - "Żywot Briana" z 1979 roku.
Filmy i telewizyjne skecze Monty Pythona krytykowały wszystko. Dla członków grupy nie było żadnej świętości. Nic więc dziwnego, że zainteresowali się religią i wykorzystując swe ulubione środki wyrazu - groteskę, parodię, absurd, stworzyli własną, przewrotną wersję wydarzeń opisanych w Ewangelii. Zastrzegali się, że ich film nie jest o Jezusie, choć Jego postać pojawia się w początkowych scenach. Widzimy, jak naucza, a Brian (Chapman) jest jednym ze słuchaczy. W miarę rozwoju wydarzeń trudno oprzeć się wrażeniu paralelności losów Briana i Jezusa.
Film obnaża mechanizmy powstawania religii, piętnuje fanatyzm i ośmiesza nacjonalizm, krytykuje również przywary...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta