Budownictwo na przełomie ustaw
Budownictwo na przełomie ustaw
ADAM BARTOSIEWICZ, RYSZARD KUBACKI
Nowa ustawa o VAT generalnie podniosła stawki podatku w budownictwie z 7 do 22 proc. W związku z tym w kwietniu wiele obiektów kończono na gwałt, byle zdążyć je odebrać przed 1 maja i wystawić fakturę z 7-proc. stawką. Okazuje się, że większość podatników może spotkać bolesna niespodzianka.
O wysokości obciążenia podatkowego dla danej czynności decyduje zasadniczo moment powstania obowiązku podatkowego dla tej czynności i tym samym obowiązek naliczenia podatku należnego od tej czynności. Podatek oblicza się wtedy według stawek obowiązujących na dzień powstania obowiązku podatkowego.
Dzień odbioru i zapłaty
Można przyjmować, że usługi i roboty budowlane są wykonane z dniem ich odbioru. Jeśli były odbierane w kwietniu, to wykonanie usługi następowało jeszcze pod rządami poprzedniej ustawy o VAT z 1993 r. Dla faktur wówczas wystawianych - także pod rządami starych przepisów - należało stosować obowiązującą stawkę 7 proc.
Jeśli chodzi o moment powstania obowiązku podatkowego, to dla usług i robót budowlanych decydujące znaczenie ma moment otrzymania zapłaty. Obie ustawy (nowa i stara) są co do tego zgodne, wyznając zasadę tzw. szczególnego momentu powstania obowiązku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta