Rzeczpospolita Czytelników
Praca tymczasowa
* Poprzednie odcinki cyklu
Rozpoczął się czas prac sezonowych i zastępstw za przebywających na urlopach. Jakie prawa ma pracownik tymczasowy? Co powinna zapewnić mu agencja pracy tymczasowej? Jakie obowiązki ma wobec niego pracodawca użytkownik? Na pytania czytelników podczas wczorajszego dyżuru w redakcji odpowiadała MONIKA FRĄCZEK, specjalistka z Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Dziś prezentujemy pierwszą część relacji.
Jestem pracownikiem tymczasowym. Czy jeśli w firmie pracodawcy użytkownika był przestój z przyczyn niezawinionych przez pracowników, a ja byłem w tym czasie w firmie i też nie mogłem świadczyć pracy, to mam prawo do wynagrodzenia za czas przestoju?
Tak. Pracodawca użytkownik ma obowiązek zapewnienia pracownikowi tymczasowemu możliwości bieżącego wykonywania pracy, do której został skierowany przez zatrudniającą go agencję pracy tymczasowej (dalej: APT).
Ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. nr 166, poz. 1608) nie rozstrzyga wprost o prawie pracownika tymczasowego do wynagrodzenia za przestój, odsyłając w takich sprawach do przepisów kodeksu pracy.
W świetle art. 81 k.p. , jeżeli pracownik tymczasowy jest gotów do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika w danym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta