Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubóstwo a praca

12 lipca 2004 | Ekonomia | MB

MOIM ZDANIEM

MICHAŁ BONI

Ubóstwo a praca

W centrum Dublina, tuż obok Bank of Ireland, przy rozwieszonych plakatach stoi grupka młodych kobiet. Na płachtach papieru napisy "Name and shame" i miejsce na nazwiska pracodawców, którzy płacą zbyt mało swoim pracownikom. Dyskusja na temat, co to znaczy zbyt mało i jakie konsekwencje ma zatrudnianie osób z niskimi wynagrodzeniami, ożyła ostatnio w Unii Europejskiej. Ósma wytyczna w Europejskiej Strategii Zatrudnienia mówi o potrzebie uczynienia pracy bardziej opłacalną, a raport dublińskiej Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, poświęcony "ubogim pracującym" (working poor), przynosi nowe dane o problemie.

Samo zjawisko ma charakter hybrydalny. Jesteśmy bowiem najczęściej przekonani, iż posiadanie pracy jest najlepszą drogą do wychodzenia z kręgu zagrożeń ubóstwem. To przekonanie jest fundamentem polityki aktywizacji. I nie powinno się go podważać, gdyż skala ubóstwa oraz zagrożenia biedą wśród bezrobotnych lub pracujących tylko dorywczo i krótko jest o wiele wyższa. Chociaż podczas seminarium zorganizowanego w Brukseli kilka tygodni temu padały głosy na temat nieefektywności polityki aktywizacyjnej, co zresztą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3275

Spis treści
Zamów abonament