Dobra Firma Vademecum - Budowanie po zmianach. Długa lista wymagań
USTALENIE WARUNKÓW ZABUDOWY
Długa lista wymagań
RENATA KRUPA-DĄBROWSKA
Spis treści
Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy nie jest ani łatwe, ani szybkie. Przepisy są pełne luk i niejasności. Bezradni są często nie tylko inwestorzy, ale i sami urzędnicy.
Pozwolenie na budowę wydaje się wprost na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tam jednak, gdzie go nie ma, wcześniej trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy (lub o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego), a dopiero potem starać się o pozwolenie budowlane.
Miejscowe plany są rzadkością. Przez długie lata gminy posługiwały się planami uchwalonymi na podstawie przepisów z 1984 r. Kilkakrotnie przedłużano im ważność. Przestały one obowiązywać od Nowego Roku (część utraciła ważność rok wcześniej). W tej chwili posiada je około 30 proc. kraju.
PODSTAWA PRAWNA
Decyzje ustalające warunki zabudowy wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na podstawie:
- ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717),
- rozporządzenia ministra infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta