Czy rodzi się nowa wspólnota interesów?
Czy rodzi się nowa wspólnota interesów?
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
HEATHER GRABBE, MARCIN ZABOROWSKI
Polska nie musi rozstrzygać, czy jej strategicznym partnerem w Europie będą Niemcy, czy Wielka Brytania.
W latach 90. polityka europejska Polski kierowała się dwoma celami: uzyskaniem członkostwa w Unii Europejskiej i zbliżeniem w stosunkach polsko-niemieckich. Zbudowanie stałego partnerstwa z Berlinem - zarówno na poziomie oficjalnym, jak i poprzez wiele inicjatyw pozarządowych - stało się podstawą historycznego pojednania polsko-niemieckiego. Wyglądało to, jak naturalny rezultat końca zimnej wojny - Berlin stał się adwokatem rozszerzenia UE, niemiecki biznes chętnie inwestował w Polsce, Czechach i na Węgrzech, a inni członkowie UE, szczególnie Francja i Hiszpania, uznały, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej staną się częścią proniemieckiego bloku w Unii. Zapomniany termin - "Mitteleuropa" - powrócił do europejskiej debaty jako wyznacznik nowej sytuacji w regionie.
Prowschodnie nastawienie Berlina wyraźnie jednak osłabło po dojściu do władzy czerwono-zielonej koalicji w 1998, która kierując się doktryną tzw. nowego realizmu, w istocie spowalniała proces otwarcia UE na wschód. Kanclerz Schr?der ponownie wygrał wybory w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta