Dobra Firma Vademecum - Budowanie po zmianach: Jak budować po zmianach
Pytania czytelników, odpowiedzi Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
JAK BUDOWAĆ PO ZMIANACH
Spis treści
MAŁGORZATA MASTALERZ
P.O. DYREKTORA DEPARTAMENTU PRAWNEGO GŁÓWNEGO URZĘDU NADZORU BUDOWLANEGO
Odpowiadamy na pytania czytelników, co zmieniło się w ich sytuacji prawnej po nowelizacji prawa budowlanego, obowiązującej od 31 maja.
Syn wybudował dom i dopełnił wszystkich związanych z jego odbiorem formalności. Obok domu stoi jednak niewielki budynek. Pierwotnie miał mieć charakter gospodarczy, ale został zaadaptowany do celów mieszkalnych. Zmiany przeznaczenia nigdzie nie zgłaszał, czy powinnien to zrobić?
Od 31 maja tego roku obowiązuje nowelizacja prawa budowlanego. Przewiduje, że zmianę sposobu użytkowania obiektu wystarczy zgłosić do starostwa (art. 71 prawa budowlanego). Jeżeli w ciągu 30 dni od daty doręczenia zgłoszenia starostwo nie wniesie swoich zastrzeżeń, zgłoszenie staje się skuteczne. Nie dotyczy to jednak przypadku syna czytelniczki.
Pozwolenie na budowę m.in. budynku gospodarczego uzyskał on przed wejściem w życie tej nowelizacji. Oznacza to, że jego sprawa będzie załatwiona na podstawie przepisów prawa budowlanego sprzed zmiany.
W sprawach zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia, dokonanej przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta