Wspólne porządki
Wspólne porządki
RYSZARD MASTALSKI
Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie wypracował specjalnych reguł wykładni prawa w ogóle, a podatkowego w szczególności, lecz stosuje te z systemów prawa państw członkowskich. Jego interpretacja zmierza więc do precyzyjnego odzwierciedlenia zamiaru prawodawcy.
Przepisy obowiązujące na terytorium Polski jako członka Unii Europejskiej zostają, jak wiadomo, poszerzone o prawo wspólnotowe. Ma to istotny wpływ na wykładnię prawa w ogóle, a podatkowego w szczególności.
Wykładnia prawa podatkowego powinna mieć kompleksowy charakter. Często bowiem samo brzmienie przepisu nie wystarcza do ustalenia normy prawnej. Trzeba go umiejscowić w obowiązującym porządku prawnym oraz ustalić jego cel.
Owa kompleksowość wykładni ma służyć przestrzeganiu zasad spójności i zupełności całego porządku prawnego. Chodzi zwłaszcza o spójność systemu prawa w znaczeniu prakseologicznym. W najszerszym ujęciu można przyjąć, iż normy są niezgodne prakseologicznie, jeżeli wprowadzenie w życie jednej z nich niweczy częściowo lub całkowicie skutki innej. Po wejściu Polski do UE punktem wyjścia wykładni prawa podatkowego powinno być zatem ustalenie relacji - choćby najbardziej ogólnych - pomiędzy prawem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta