Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyroki, które zapadły w czerwcu 2004 r.

14 lipca 2004 | Dobra firma | MD

FIRMA W SĄDZIE

Sąd najwyższy o prawie pracy i ubezpieczeń społecznych

Wyroki, które zapadły w czerwcu 2004 r.

Przedstawiamy wyroki, jakie w ubiegłym miesiącu w sprawach pracowniczych i ubezpieczeń społecznych zapadły przed Sądem Najwyższym: Izbą Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

PRAWO PRACY

NIE USPRAWIEDLIWIAŁ NIEOBECNOŚCI

Nieusprawiedliwienie nieobecności w pracy nie jest błahym naruszeniem obowiązków pracownika, przeciwnie, może być podstawą do dyscyplinarnego zwolnienia - orzekł 16 czerwca br. Sąd Najwyższy (I PK 639/03).

Zbigniewowi S., b. prezesowi firmy reklamowej z Brodnicy, zatrudnianemu później na podobnych warunkach, ale już nie jako prezes, sądy niższych instancji przyznały dość wysokie odszkodowanie za niezgodne z prawem zwolnienie dyscyplinarne. Naruszenie go polegać miało na tym, że przez kilkanaście dni nie usprawiedliwiał nieobecności w pracy. Wprawdzie zawiadomił, że się nie stawi, ale zwolnienie lekarskie przysłał z opóźnieniem (i wsteczne). Przed SN jego pełnomocnik argumentował, że było to kolejne powypadkowe zwolnienie i pracodawca dobrze wiedział, że nie będzie do jego dyspozycji, że się nie stawi. A że stosunki między stronami były napięte, stąd te perypetie z zawiadomieniem.

- Stawiennictwo do pracy to podstawowy obowiązek pracownika, pracodawca ma prawo wiedzieć nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3277

Spis treści
Zamów abonament