Stalin intelektualista
Stalin intelektualista
Stalin był najbardziej oczytanym władcą Rosji od Katarzyny Wielkiej do Władimira Putina
(c) AP
SIMON SEBAG MONTEFIORE
Dwudziestego szóstego października 1932 roku wybrana grupa pięćdziesięciu literatów otrzymała nieoczekiwane zaproszenie do rezydencji największego żyjącego radzieckiego pisarza, Maksyma Gorkiego
Żaden z wielkich pisarzy, takich jak Achmatowa, Mandelsztam, Pasternak, Bułhakow czy Babel, nie był obecny, z wyjątkiem Szołochowa, którego Stalin uważał za "wielki talent artystyczny".
Wysoki, wymizerowany pisarz z siwym wąsem, obecnie sześćdziesięcioczteroletni, powitał gości na schodach. W jadalni ustawiono stoły przykryte pięknymi białymi obrusami. Wszyscy czekali w napięciu. Zjawił się Stalin wraz z Mołotowem, Woroszyłowem i Kaganowiczem. Partia traktowała literaturę tak poważnie, że palatyni osobiście nadzorowali pracę wielkich pisarzy. Po krótkiej wymianie uprzejmości Stalin i jego towarzysze usiedli w końcu stołu w pobliżu Gorkiego. Stalin przestał się uśmiechać i zaczął mówić o tworzeniu nowej literatury.
Była to doniosła chwila: Stalin i Gorki byli najsławniejszymi ludźmi w Rosji, a ich wzajemne stosunki odbijały się na całej radzieckiej literaturze. Pod koniec lat dwudziestych Gorki tak bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta