Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakładnicy, pośrednicy, gospodarze

06 kwietnia 1995 | Kraj | AK

Mniejszość niemiecka w Polsce. Historia i teraźniejszość

Zakładnicy, pośrednicy, gospodarze

Andrzej Kaczyński

Istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa zwykłe, kłamstwa przeklęte i statystyki. Aforyzm ten, jako "bliski prawdy", przypomniał w rozprawie przeznaczonej dla niemieckiego czytelnika o mniejszości niemieckiej w Polsce prof. Marian Dobrosielski. "W niemiecko-polskich kontrowersjach pomiędzy 1918 r. i 1989 r. , a czasami jeszcze i dziś, liczby i statystyki dotyczące mniejszości niemieckiej w Polsce, polskiej mniejszości w Niemczech, wypędzonych, wysiedlonych i osiedlonych, łączenia rodzin itp. , odgrywały i odgrywają bardzo znaczącą rolę", ale -- jak stwierdził dalej -- "tagra liczbowa<< nie odegrała nigdy żadnej pozytywnej roli, prowadziła zawsze do wzajemnej nieufności".

"Mimo rzetelnych wysiłków" -- przyznał Dobrosielski, wiele lat dyplomata w służbie PRL, a teraz przewodniczący Klubu Polskiej Racji Stanu -- "nie udawało mi się znaleźć wspólnego mianownika dla danych z polskich i niemieckich źródeł i statystyk. Z czasem uznałem to przedsięwzięcie za beznadziejne". To wyznanie niewiary w statystykę, przedrukowane w pierwszym zeszycie nowej serii wydawniczej "Polska -- Niemcy" Fundacji Ochrony Polsko-Niemieckiego Dziedzictwa Kulturowego im. Wita Stwosza, znalazło pełne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 448

Spis treści
Zamów abonament