Zakładnicy, pośrednicy, gospodarze
Mniejszość niemiecka w Polsce. Historia i teraźniejszość
Zakładnicy, pośrednicy, gospodarze
Andrzej Kaczyński
Istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa zwykłe, kłamstwa przeklęte i statystyki. Aforyzm ten, jako "bliski prawdy", przypomniał w rozprawie przeznaczonej dla niemieckiego czytelnika o mniejszości niemieckiej w Polsce prof. Marian Dobrosielski. "W niemiecko-polskich kontrowersjach pomiędzy 1918 r. i 1989 r. , a czasami jeszcze i dziś, liczby i statystyki dotyczące mniejszości niemieckiej w Polsce, polskiej mniejszości w Niemczech, wypędzonych, wysiedlonych i osiedlonych, łączenia rodzin itp. , odgrywały i odgrywają bardzo znaczącą rolę", ale -- jak stwierdził dalej -- "tagra liczbowa<< nie odegrała nigdy żadnej pozytywnej roli, prowadziła zawsze do wzajemnej nieufności".
"Mimo rzetelnych wysiłków" -- przyznał Dobrosielski, wiele lat dyplomata w służbie PRL, a teraz przewodniczący Klubu Polskiej Racji Stanu -- "nie udawało mi się znaleźć wspólnego mianownika dla danych z polskich i niemieckich źródeł i statystyk. Z czasem uznałem to przedsięwzięcie za beznadziejne". To wyznanie niewiary w statystykę, przedrukowane w pierwszym zeszycie nowej serii wydawniczej "Polska -- Niemcy" Fundacji Ochrony Polsko-Niemieckiego Dziedzictwa Kulturowego im. Wita Stwosza, znalazło pełne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta