Szansa dla przemysłu i nauki
Polska premiera w CERN
Szansa dla przemysłu i nauki
Polska uzyskała zgodę dyrekcji Europejskiego Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych (CERN) na zorganizowanie swojej pierwszej wystawy "Poland at CERN" w ośrodku genewskim. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki -- reprezentujący rząd Polski w Radzie CERN i koordynujący współpracę instytucji polskich z tą organizacją, proponuje powierzyć organizację wystawy wyspecjalizowanej firmie. Musimy pokazać najwyższy poziom, z jednej strony ze względu na "premierowy" charakter polskiej ekspozycji, z drugiej -- ze względu na wymagania specyficznego rynku europejskiego high-tech.
O ile pierwsze kontakty polskich fizyków z uniwersytetów i instytutów badawczych w Krakowie iw Warszawie z CERN-em sięgają lat 50. , Polska zaś stała się pełnoprawnym członkiem tej organizacji w 1991 r. , o tyle nasz przemysł dopiero startuje na tej drodze (możliwość lokowania zamówień w Polsce powstała w 1991 r. ).
Niektóre polskie produkty można już spotkać w CERN, np. zbiorniki próżniowe dla magnesów nadprzewodzących wykonane przez "Chemar" w Kielcach i RAFAKO w Raciborzu, dennice kriostatów autorstwa "Metalchem" w Kościanie, komory targetowe produkcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta