Nie ma zgody na podział
Lubelskie Fabryki Wag
Nie ma zgody na podział
Co kilka dni pojawiają się w prasie ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości Lubelskich Fabryk Wag. Dyrekcja firmy ocenia, że dzięki sprzedaży zbędnego majątku produkcyjnego znacznie wzrośnie jej konkurencyjność.
Lubelskie Fabryki Wag były do początku lat 90. jedynym producentem większości typów wag mechanicznych w Polsce. Nigdy nie narzekały na brak zamówień -- w latach 70. i 80. klienci czekali na ich wagi nawet 3 lata. Rocznie przedsiębiorstwo produkowało dwadzieścia kilka tysięcy wag sklepowych, z czego ok. 10 tys. sprzedawało do ZSRR. Oprócz tego produkowało kilka tysięcy sztuk rocznie innego asortymentu. Wag elektronicznych, używanych już w tym czasie na Zachodzie, nie produkowało wogóle.
Z chwilą otwarcia się granic, firma utraciła pozycję monopolisty. W kraju pojawiły się tanie wagi elektroniczne z Dalekiego Wschodu, głównie z Korei, które cieszyły się dużym zainteresowaniem handlowców. Jednocześnie zaczęły powstawać prywatne firmy montujące wagi. Lubelskie przedsiębiorstwo obawiało się, że podzieli los innych państwowych zakładów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta