Emisje kroczące
Certyfikaty gwarancyjne -- instrument restrukturyzacji?
Emisje kroczące
Sektor górniczy już od kilku co najmniej lat tkwi głęboko w pułapce zadłużenia. Najważniejszą pozycją są długi wobec budżetu i funduszów parabudżetowych. Łączne zadłużenie kopalni wobec budżetu, ZUS oraz z tytułu opłat za użytkowanie środowiska sięga, jak podają m. in. "Gazeta Bankowa" i "Polityka", 67 bln starych złotych. Należności te nie są regulowane iwtej wielkości wydają się nie do spłacenia. Programu restrukturyzacji górnictwa, w tym harmonogramu zamykania nierentownych kopalni, nie ma kolejny rok. Jak mówi się w branży, plany restrukturyzacji mają tym większe tempo irozmach, im odleglejszy jest termin pierwszych działań.
Ponieważ rozwiązanie sytuacji przerasta możliwości samego sektora, a państwo nie podejmuje ani działań egzekucyjnych, ani działań naprawczych, kilka spółek wysunęło pomysł częściowego rozwiązania problemu bieżącego zadłużenia. Kopalnie zachowują bowiem płynność finansową, tzn. wypłacają pensje, płacą za część dostaw i utrzymują stosunki z bankami, a ich konta nie są zablokowane przez wierzycieli. Zobowiązania wobec dostawców w części zataczają koło, stając się wierzytelnościami kopalni, np. wobec hut. Na rynku wierzytelności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta