Rozszerzenie NATO: kto się czego boi
Aby prowadzić aktywną i skuteczną politykę przybliżającą nas do naszego głównego celu narodowego: trwałego bezpieczeństwa -- trzeba dokładnie zrozumieć motywacje, cele i obawy wszystkich uczestniczących w rozgrywce stron
Rozszerzenie NATO: kto się czego boi
Kazimierz Dziewanowski
Gazety piszą codziennie o rozszerzeniu NATO na kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Kto wypowiedział się za, kto przeciw, jakie wiadomości nadchodzą z Brukseli, jakie z Waszyngtonu, a jakie z Moskwy. Sprawa powoli posuwa się naprzód, ale w dyskusjach często można zauważyć objaw, który nazwałbym "skamienieniem argumentacji".
Jest tak, gdy uczestnicy powtarzają swoje z danie nie bacząc na argumentację drugiej strony, nie biorąc pod uwagę, że rzeczywistość zmienia się; gdy analiza zmian w sytuacji światowej, jej płynności i nowych zjawisk jest zastępowana ogólnikowymi twierdzeniami, o których owi dyskutanci sądzą, że nie trzeba ich udowadniać.
Chciałbym zająć się najpowszechniejszymi stereotypami w myśleniu każdej z trzech stron: w Polsce, w Rosji i na Zachodzie.
Polska, Rosja, Zachód
-- jak wiele jest lęków
W Polsce tego rodzaju przekonania wywodzą się ze znanych doświadczeń historycznych i przedstawiane są jako niepodważalne pewniki -- tak oczywiste, że nie wymagają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta