Zostawić, przekazać czy sprzedać?
Zostawić, przekazać czy sprzedać?
Jeden z czytelników DF zaliczył bezpośrednio do kosztów wydatek na zakup samochodu. Uznał bowiem, że okres jego użytkowania na potrzeby firmy nie będzie dłuższy niż rok. Ponieważ jednak rok ten dobiega końca, czytelnik pyta, co należy zrobić z samochodem, aby nie trzeba było korygować kosztów ani wykazywać przychodu.
Czytelnik ma w zasadzie trzy możliwości: nadal używać samochodu na potrzeby działalności, wycofać go z firmy lub sprzedać. O ile przy pozostawieniu samochodu w firmie skutki podatkowe są jasno określone przez ustawodawcę, o tyle przy jego przekazaniu na potrzeby osobiste oraz sprzedaży pojawiają się spore wątpliwości.
ZOSTAWIAMY W FIRMIE
Środkami trwałymi mogą być tylko rzeczy, których przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok. Przy czym określenie tego okresu należy do podatnika. Jeżeli podatnik przyjmie, że dana rzecz będzie przez niego używana nie dłużej niż przez rok, nie musi jej amortyzować, a wydatek na nabycie może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. W opisanym przypadku, jeżeli czytelnik będzie używać samochodu na potrzeby firmy dłużej niż rok, powinien wprowadzić go do ewidencji środków trwałych, skorygować koszty oraz zapłacić sankcyjne odsetki. Mówi o tym art. 22e ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta