Gdy brak decyzji oznacza brak prawa
Gdy brak decyzji oznacza brak prawa
Podmiot, któremu odmówiono uwłaszczenia w postępowaniu administracyjnym, może żądać przed sądem cywilnym ustalenia, że jemu lub jego poprzednikowi służyło prawo zarządu dające podstawę do uwłaszczenia.
Po 1989 r. przedsiębiorstwa państwowe, często wielozakładowe, były przekształcane w niezależne od siebie, a potem w spółki prawa handlowego. Związanego z tym podziału majątku dokonywano nieumiejętnie i nieprecyzyjnie. Często brakowało także jednoznacznych dokumentów potwierdzających prawa, jakie w przeszłości przysługiwały przedsiębiorstwu państwowemu do zajmowanych nieruchomości.
Uwłaszczenie państwowych osób prawnych jest instytucją prawa administracyjnego. Wprowadziła ją ustawa z 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. nr 79, poz. 464 z późn. zm.). Podstawą prawną uwłaszczenia był:
- od 5 grudnia 1990 r. do 1 stycznia 1998 r. art. 2 ust. 1 ww. ustawy,
- od 1 stycznia 1998 r. - art. 200 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 115, poz. 741 z późn. zm.), zgodnie z którym państwowe i komunalne osoby prawne oraz Bank Gospodarki Żywnościowej, które ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta