Lekcja historii za 7 euro
Maurycy Bryx, kolekcjoner zabytków polskiej radiofonii
Lekcja historii za 7 euro
fot. JAKUB OSTAłOWSKI
Rz: W siedzibie Polskiego Radia Koszalin SA otwarto stałą wystawę pana prywatnej kolekcji zabytków polskiej radiofonii. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
MAURYCY BRYX: Przed wojną w Polsce istniał przemysł radiotechniczny na światowym poziomie. Jako kolekcjoner staram się ocalić materialne ślady rodzimej myśli radiotechnicznej. Najważniejszym przesłaniem ekspozycji jest prezentacja dorobku przemysłu radiotechnicznego w II Rzeczypospolitej od jego zarania w 1924 roku do wybuchu wojny. Mieliśmy oryginalne polskie konstrukcje, które w niczym nie ustępowały wyrobom firm np. angielskich czy niemieckich. Polskie firmy zdobywały złote medale na wystawach radiowych w Europie, m.in. w Paryżu. Eksportowały swój sprzęt do wielu europejskich krajów, a nawet do Indii Brytyjskich i Brazylii.
Na uwagę zasługuje radioodbiornik 5LE/2, produkowany przez pierwszą w kraju firmę radiową - Polskie Towarzystwo Radiotechniczne w Warszawie. Istniała ona w latach 1922 - 1927. Odbiornik ten jest jedynym, znanym obecnie, zachowanym egzemplarzem tego modelu.
Eksponowane są również produkty Towarzystwa Radiotechnicznego Elektrit z Wilna. Na przykład radioodbiornik Automatic z 1938 roku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta