Wydzierżawiać czy wynajmować?
Jak korzystać z cudzej nieruchomości
Wydzierżawiać czy wynajmować?
Częstym dylematem, przed którym stają przedsiębiorcy szukający nieruchomości z przeznaczeniem na działalność gospodarczą, jest wybór rodzaju umowy, jaką mają zawrzeć. Czy ma być to umowa najmu, czy dzierżawy? W praktyce jednak problem ten wynika głównie z nieznajomości prawa, ponieważ o tym, jakiego rodzaju będzie to umowa, zadecyduje jej treść, a nie nazwa.
- Co należy przewidzieć w umowie dzierżawy
- Wzór umowy
Jeśli treść umowy pozwala korzystającemu z nieruchomości na pobieranie pożytków, to przesądza to w zasadzie o zakwalifikowaniu umowy jako dzierżawy. Tym bowiem, co zasadniczo różni dzierżawę od najmu, jest możliwość pobierania przez dzierżawcę (tego, kto korzysta z cudzej rzeczy) pożytków, jakie przynosi wydzierżawiona rzecz (np. zboże przy dzierżawie nieruchomości rolnej).
Podobieństwo obu umów znalazło swój ustawowy wyraz w treści art. 694 k.c. , który w sprawach nieuregulowanych przepisami dotyczących umowy dzierżawy każe stosować przepisy o najmie.
NA CZAS OKREŚLONY CZY NIEOKREŚLONY?
Decyzja co do czasu, na jaki zawrzeć umowę, zależy od celu, jaki strony chcą osiągnąć. Jeżeli celem tym jest zagwarantowanie trwałości umowy, to najlepiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta