Jak udokumentować drobną kradzież
Jak udokumentować drobną kradzież
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odniósł się niedawno do kwestii sposobu dokumentowania oraz możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów strat ponoszonych w wyniku drobnych kradzieży przez przedsiębiorców prowadzących sprzedaż w wielkopowierzchniowych supermarketach.
- Poprzednie odcinki
Przedmiotem sporu (sygn. III SA 1996/02) było stanowisko organów podatkowych nakazujące wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów podatnika niedoborów (strat) w środkach obrotowych stwierdzonych w trakcie przeprowadzonej inwentaryzacji i będących zdaniem podatnika wynikiem kradzieży. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) w brzmieniu obowiązującym w roku 2000 (a tego okresu dotyczyła sprawa) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu strat w środkach obrotowych lub w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej odpisami amortyzacyjnymi, a przy ustalaniu straty nie uwzględnia się otrzymanych odszkodowań.
Brak odpowiednich protokołów
Zdaniem organów podatkowych przedstawione przez podatnika "protokoły inwentaryzacyjne
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta