Gdy jubileuszówka się należy
Gdy jubileuszówka się należy
- W odrębnych przepisach
- Zawsze podatek, nie zawsze składka
- Trzy lata na zaległości
Pracodawca niejako z urzędu uwzględnia tylko te okresy, które są udokumentowane w aktach osobowych pracownika i na podstawie jego umowy o pracę nawiązanej z ostatnim pracodawcą. Wyraźne regulacje w tym zakresie powinny być w firmowych przepisach o nagrodach jubileuszowych.
W interesie pracownika leży oczywiście, aby przedstawić wszystkie okresy zatrudnienia i okresy zaliczane do stażu pracy, gdyż od ich długości zależy prawo i wymiar nagrody jubileuszowej. Nie można jednak wykluczyć, że pracownik będzie chciał uniknąć wykazywania jakiegoś "wstydliwego", np. zakończonego zwolnieniem dyscyplinarnym, okresu pracy. Zatajenie go spowoduje, że nagroda zostanie mu wypłacona później lub w niższej wysokości. Będzie to jednak skutek jego własnej decyzji.
Jeśli więc pracownik spełnia warunki, aby otrzymać jubileuszówkę, czyli ma odpowiedni staż pracy i właściwie udokumentowany, to może wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta