Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kopernikowskie sekrety

06 października 2004 | Kultura | KM
źródło: Nieznane

Rozmowa z Owenem Gingerichem, amerykańskim astronomem, pisarzem i kolekcjonerem

Kopernikowskie sekrety

(c) JAKUB OSTAŁOWSKI

Owen Gingerich (ur. 1930) profesor astronomii i historii nauki na Uniwersytecie Harvarda, członek Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego i Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Światowy autorytet w historii astronomii renesansowej i wczesnonowożytnej (Mikołaj Kopernik, Johannes Kepler). Autor wydanej właśnie nakładem wydawnictwa Amber "Książki, której nikt nie przeczytał", będącej relacją z wieloletnich poszukiwań po całym świecie egzemplarzy dwóch pierwszych wydań dzieła Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium libri".

Rz: Arthura Koestlera znamy przede wszystkim jako autora "Ciemności w południe", głośnej w swoim czasie powieści antytotalitarnej, antystalinowskiej. Pana zainteresowała jednak inna jego książka - "Lunatycy", w której pisząc o dawnych astronomach, z niejakim lekceważeniem stwierdził, że dzieła Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" nikt nie przeczytał. Jak pan sądzi, dlaczego tak spostponował kanonika z Fromborka?

OWEN GINGERICH: Między innymi dlatego, że bohaterem swojej książki uczynił innego wielkiego astronoma Johannesa Keplera. Potrzebował dla niego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3349

Spis treści
Zamów abonament