Można z sukcesem, czyli komercjalizacja wyników badań
Od ponad 10 lat prowadzę samodzielną pracę badawczą budując zespół naukowy zajmujący się elektrodynamiką obliczeniową. Jest to zapewne nieznany większości czytelników termin, który należy na wstępie wyjaśnić. Otóż elektrodynamika obliczeniowa jest stosunkowo młodą dziedziną wiedzy łączącą w sobie elektronikę, fizykę, matematykę i informatykę.
Nasz zespół zajmuje się między innymi tworzeniem programów i algorytmów informatycznych wykorzystywanych w projektowaniu urządzeń mikrofalowych stosowanych w systemach komunikacji satelitarnej i bezprzewodowej, a więc w nowoczesnych i gwałtownie rozwijających się technologiach. Przykładam dużą wagę do wartości naukowej prac podejmowanych w zespole, ale zdaję sobie sprawą, że jako profesor uczelni technicznej powinienem także szukać sposobów wdrożenia osiągnięć teoretycznych. Praca badawcza cały czas mnie fascynuje, dlatego nie myślę o założeniu własnej firmy komercjalizującej wyniki prac naukowych, bo w takim wypadku zbyt wiele czasu musiałbym poświęcić biznesowi. W rezultacie jedynym sposobem na komercjalizację prac zespołu jest nawiązanie bliskiej współpracy z przedsiębiorstwami zajmującymi się technologiami zaliczającymi się do szeroko rozumianej komunikacji bezprzewodowej.
W przeszłości podejmowałem próby polegające na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta