Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak doszło do "brudnej wojny"

20 kwietnia 1995 | Świat | MT

Jak doszło do "brudnej wojny"

Do roku 1970 w Argentynie pojawiały się co jakiś czas lewicowe ugrupowania, które -- wzorem partyzantów Fidela Castro -- próbowały tworzyć w górach północno-zachodnich prowincji ogniska oporu. Po kilku miesiącach walk z reguły ginął po nich wszelki ślad.

W roku 1970 uaktywniły się -- tym razem w miastach -- 4 organizacje partyzanckie: trzy peronistowskie (Montoneros, Fuerzas Armadas Peronistas, Fuerzas Armadas Revolucionarias) i jedno trockistowskie (Ejercito Revolucionario del Pueblo) . W 1973 roku ugrupowania peronistowskie zjednoczyły się, tworząc organizację tzw. Montoneros. Na jej czele stanął legendarny dziś Mario Firmenich.

Montoneros i ERP zajmowały się napadami na banki, porywaniem znanych osobistości, zamachami na oficerów armii i policji oraz spektakularnymi akcjami wstylu Robin Hooda (np. rozdawanie w slumsach pieniędzy uzyskanych jako okup za uprowadzonych przedstawicieli wielkich korporacji) . W skład tych organizacji wchodzili przede wszystkim studenci i młodzi inteligenci rozczarowani tradycyjną lewicą, której bezsilność widać było najlepiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 460

Spis treści
Zamów abonament