Niemiecka ustawa o obrocie papierami wartościowymi
Niemiecka ustawa o obrocie papierami wartościowymi
Stanisław Wilczyński
W Polsce trwają prace przygotowawcze do nowelizacji ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych. Warto zapoznać się z niemiecką ustawą o obrocie papierami wartościowymi, ponieważ jest ona świeżej daty i posiada liczne zalety. Uwzględnia dyrektywy Wspólnoty Europejskiej, nie jest kazuistyczna, zawiera zasady postępowania firm inwestycyjnych oraz przewiduje wytyczne regulujące szczegółowe kwestie obrotu papierami wartościowymi. Szczególnie godne naśladowania jest to, że kreuje Federalny Urząd Nadzoru w Zakresie Obrotu Papierami Wartościowymi w zgodzie z zasadami gospodarki rynkowej, w tym z zasadą wolności gospodarczej i konkurencji, oraz przewiduje powołanie Rady Papierów Wartościowych.
Ustawa o obrocie papierami wartościowymi z 26 lipca 1994 r. ma zastosowanie do obrotu giełdowego i pozagiełdowego papierami wartościowymi i derywatami, a także do zmian stanu posiadania akcji uprawniających do głosów na walnym zgromadzeniu spółek notowanych na giełdzie. Weszła w życie 1 stycznia 1995 r.
Ustawa tworzy Federalny Urząd Nadzoru w Zakresie Obrotu Papierami Wartościowymi. Przewodniczącego Urzędu powołuje prezydent federalny na wniosek rządu. Przy Urzędzie tworzy się Radę Papierów Wartościowych, w której posiedzeniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta