Wyszli z domu i nie wrócili
Jednym z pierwszych posunięć prezydenta Menema było ogłoszenie amnestii dla wojskowych skazanych w Argentynie za zbrodnie popełnione w ciągu 7 lat dyktatury. Gruba kreska miała umożliwić wydobycie kraju z gospodarczego kryzysu. Polityka pojednania narodowego nie doprowadziła do zbiorowej amnezji. Rodziny zaginionych żądają ujawnienia list ofiar i ukarania winnych. Kilka tygodni przed przewidzianymi na 14 maja wyborami prezydenckimi "brudna wojna" powróciła na czołówki argentyńskich gazet z powodu wyznań pewnegooficera. ..
Wyszli z domu i nie wrócili
Małgorzata Tryc-Ostrowska
Prezydentowi Menemowi wydawało się, że zamknął raz na zawsze ten tragiczny rozdział argentyńskiej historii w 1989 roku, gdy ułaskawił byłych oficerów za zbrodnie popełnione w latach 1976 --1983. Ponieważ sam był prześladowany i więziony podczas wojskowej dyktatury, uważał, że ma moralne prawo do przebaczenia winnym. Wezwał Argentyńczyków, by poszli w jego ślady.
Politykę pojednania zapoczątkował jego poprzednik, socjaldemokrata Raul Alfonsin, który zamknął ostatecznie śledztwa przeciwko wojskowym oskarżanym o torturowanie i zamordowanie tysięcy ofiar polowań na lewicowych partyzantów. W roku 1986 parlament zatwierdził ustawę wyznaczającą termin, do którego można było zgłaszać zarzuty przeciwko zbrodniarzom z okresu dyktatury. Rok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta