Niezdrowa transformacja
Przez trzy lata, od 1990 do 1993 roku, liczba zgonów w krajach wschodnio- i środkowoeuropejskich wzrosła -- ponad poziom 1989 r. -- o 1, 4 miliona
Niezdrowa transformacja
Między 1989 a 1993 rokiem w krajach Europy Środkowej i Wschodniej -- z wyjątkiem Czech, Słowacji i prawdopodobnie Albanii -- niespodziewanie wzrósł tzw. wskaźnik zgonów.
Pocieszać może to, że Polska jest drugim po Węgrzech krajem, gdzie ten wzrost był najmniejszy -- wyniósł 5, 2 procenta do 1991 roku, dwa lata później wskaźnik zgonów powrócił do poziomu z roku 1989. Największy wzrost odnotowano w Rosji -- 34, 6 procenta oraz na Ukrainie (22 procent) . Dla kontrastu można podać, że wskaźniki nie zmieniły się znacząco na Słowacji, a w Czechach nawet spadły o 6, 5 procenta (w pierwszym roku transformacji i tam odnotowano niewielki wzrost) .
W większości państw byłego bloku wschodniego wskaźnik wzrostu zgonów tłumiono. Zeszłego roku zaczął spadać. Nadal jednak rósł w Rosji i na Ukrainie.
Przez trzy lata, od 1990 do 1993 roku, liczba zgonów w krajach wschodnioiśrodkowoeuropejskich wzrosła -- ponad poziom 1989 r. -- o 1, 4 miliona, co jednoznacznie sygnalizuje złą sytuację tych państw, głęboki kryzys zdrowotny. Badacze stwierdzili, że spadek przeciętnej długości życia był większy w odniesieniu do mężczyzn niż kobiet i, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta