Wady nowych rozwiązań
Prawo geologiczne i górnicze
Wady nowych rozwiązań
Aleksander Lipiński
Minął rok od uchwalenia ustawy z 4 lutego 1994 r. -- Prawo geologiczne igórnicze (Dz. U. nr 27, poz. 96) , i pół roku jej obowiązywania. Pozwala to na wstępną ocenę trafności rozwiązań nowego ustawodawstwa. Oprócz niekwestionowanych zalet, do jakich należy integracja rozproszonych rozwiązań określających dotychczas zasady wydobywania niektórych kopalin (tzw. nie poddanych prawu górniczemu) , uporządkowanie wymagań dotyczących postępowania koncesyjnego, nadzoru górniczego itd. , ustawa cechuje się jednak pewnymi usterkami. Przyczyny tego są różne. Z pewnością spowodował je tryb pracy nad projektem, w tym postawa ustawodawcy, który nie był zainteresowany usunięciem nawet oczywistych wad, czy też bezkrytyczne uleganie naciskom niektórych podmiotów gospodarczych bądź grup zawodowych. Części problemów nie zdołano też dostrzec.
Źródłem dalszych trudności staje się niewydolność niektórych organów powołanych do stosowania nadzoru nad przestrzeganiem prawa geologicznego i górniczego (ich szczupła obsada kadrowa powoduje, że częstokroć nie są w stanie wykonywać swych kompetencji) , a nadto liczne błędy w zakresie stosowania dotychczasowego ustawodawstwa. Okoliczności te, zwłaszcza w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta