Środek do osiągnięcia celu
Środek do osiągnięcia celu
Przestępstwo popełniane przez terrorystów nie jest ich celem, lecz wyłącznie środkiem do osiągnięcia celu. Na zdjęciu: wykolejony pociąg wskutek zamachu bombowego 11 marca 2004 r. w Madrycie.
FOT. (C) JOHANNES SIMON/AFP
AGNIESZKA RYBAK-STARCZAK
Zdefiniowanie w kodeksie karnym pojęcia "terroryzm" to wyraźny sygnał ustawodawcy, iż dostrzega problem i zamierza jak najsurowiej nań reagować. Nowe przepisy budzą jednak zastrzeżenia.
Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. nr 93, poz. 889, dalej: nowela) od 1 maja tego roku wprowadziła zmiany do kodeksu karnego (podawane tu przepisy oznaczają k.k.) dotyczące zjawiska terroryzmu.
Przed tą datą k.k. nie używał pojęcia "terroryzm". Nie oznacza to, że czyny o takim charakterze nie były karalne.
Terroryzm z reguły oznacza dążeniu do osiągnięcia jakiegoś celu, np. uwolnienia więźniów danej organizacji, bądź na demonstracji siły, która ma zmusić władze do jakiejś decyzji. Przestępstwo popełniane przez terrorystów nie jest zatem ich celem, lecz wyłącznie środkiem do osiągnięcia celu.
Wśród typów czynów karalnych można wyróżnić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta