Szczeropolscy Tatarzy i partia Boga
W Polsce ścierają się dwie wersje islamu: swojska, tradycyjna i fundamentalna, arabska. Czy społeczność muzułmańska ulegnie nowym misjonarzom?
Szczeropolscy Tatarzy i partia Boga
Polskim muzułmanom brakuje autorytetu przywódcy religijnego. Są wewnętrznie skłóceni.
FOT. ADAM KARDASZ
ELŻBIETA POŁUDNIK
Kiedy w Wielki Piątek w jednym z meczetów na Podlasiu imam zakazał składania znajomym życzeń wielkanocnych, wśród polskich Tatarów zawrzało. Mieszkający w Polsce Arabowie wybuchają gniewem, kiedy słyszą, że powinni się zeuropeizować czy spolszczyć.
Coraz wyraźniej widać konflikt pomiędzy mieszkającymi od wieków w Polsce Tatarami i Arabami, którzy osiedlili się tu niedawno. Dzieli ich kilkaset lat życia w odmiennej kulturze. Atmosferę zagęściła sytuacja na Bliskim Wschodzie, oskarżenia o islamski terroryzm, wojna w Iraku.
Tatarzy stają przed trudnym wyborem. Z jednej strony - długa tradycja współżycia z chrześcijańskimi sąsiadami, pamięć o wojskowej służbie Rzeczypospolitej. Z drugiej strony - wierność islamowi. A religii i języka arabskiego najczęściej uczą Arabowie. Przy okazji przekazują obyczaje i reguły nieznane polskiej odmianie islamu.
Pierwszy taki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta