Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieświęte przymierze fundamentalistów

04 listopada 2004 | Publicystyka, Opinie | WR
źródło: Nieznane

Co się stało 27 października w Parlamencie Europejskim

Nieświęte przymierze fundamentalistów

RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI

WOJCIECH ROSZKOWSKI

Sesja Parlamentu Europejskiego 27 października, podczas której zmuszono José Barroso do rezygnacji z poddania głosowaniu proponowanego przez niego składu Komisji, może przejść do historii z co najmniej dwóch powodów.

Pierwszy raz Komisja nie została przyjęta przez Parlament, który zademonstrował wolę i siłę w celu poszerzenia swych kompetencji. Pierwszy też raz lewa strona sali, z poparciem liberałów i skrajnej prawicy, wieszcząc triumf demokracji i pluralizmu, rozbiła delikatny kompromis między państwami i różnymi nurtami ideowymi, wetując włoskiego filozofa katolickiego Rocco Buttiglionego. Od tej pory przyznawanie się do zasad etyki katolickiej oznaczać będzie poważne kłopoty polityczne. Ciekawa to sytuacja. Chyba nie przewidzieli jej katoliccy ojcowie założyciele wspólnot europejskich: Konrad Adenauer, Robert Schuman i Alcide de Gasperi. Dla historyka udział w omawianej sesji był szczególnie ciekawym doświadczeniem obserwacji uczestniczącej.

Skład Komisji Barroso był efektem żmudnej pracy nowego przewodniczącego w celu zaspokojenia oczekiwań różnych krajów i różnych grup politycznych. Barroso...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3373

Spis treści
Zamów abonament