Nauka to potęgi klucz
Nauka to potęgi klucz
ANDERS FOGH RASMUSSEN
MAREK BELKA
Cztery lata temu Rada Europejska przyjęła strategię lizbońską, będącą najważniejszym programem społeczno-gospodarczym Unii Europejskiej. Jej głównym celem jest stworzenie do 2010 roku na terytorium Europy najbardziej konkurencyjnej, dynamicznej i opartej na wiedzy gospodarki świata. Wkrótce staniemy przed koniecznością dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć i zaprezentowania raportu na temat strategii.
Akcesja do Unii Europejskiej dziesięciu państw członkowskich stworzyła nową sytuację w Europie. W naszej opinii, jest ona szansą dla Unii Europejskiej, która - jeśli zostanie wykorzystana właściwie - może nadać strategii lizbońskiej większy dynamizm, cała Unia Europejska będzie mogła bowiem skorzystać z ogromnego potencjału ludnościowo-ekonomicznego nowych państw członkowskich.
Obecnie strategia lizbońska jest przeciążona różnego rodzaju raportami tematycznymi. Intencje ich autorów są szczytne, jednak rezultatem jest prawie zupełny brak narodowej debaty na temat strategii. Brakuje koncentracji na najważniejszych kwestiach oraz dialogu z partnerami, realizującymi niezbędne reformy. Strategia nie jest powszechnie znana. Dlatego naszym najważniejszym wyzwaniem w chwili obecnej pozostaje bardziej efektywne powiązanie założeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta