Premiera ze Stalinogrodem w tle
Premiera ze Stalinogrodem w tle
Krystyna Sienkiewicz w czasach STS-u i Jarosław Abramow-Newerly dziś
fot. WOJCIECH GRZĘDZIŃSKI
Pół wieku temu w Domu Kultury Energetyk w Warszawie pierwszy program z własnymi tekstami wystawił Studencki Teatr Satyryków. "Prostaczków", bo tak zatytułowany był spektakl, wyreżyserował Jerzy Markuszewski. Wczoraj w stołecznym Muzeum Literatury otwarto w STS-owskie 50-lecie wystawę "Raz się żyje... czyli Wielka Rewia STS (1954 - 1975)".
Ekspozycja ta po raz pierwszy tak obszernie prezentuje dorobek teatru. Są tu rękopisy autorów, archiwalia teatralne, artykuły prasowe, notatki cenzorskie, plakaty, a przede wszystkim mnóstwo fotografii. Cytaty z piosenek i skeczy, a także STS-owskie "złote myśli" brzmią - jak się okazuje - zaskakująco aktualnie (np. "Europejczycy z Mazowsza" Ireny Zachorczyńskiej czy "Zatrzymaj się, zwariowany świecie - chcę wysiąść" Henryka Malechy).
- Trzeba sobie uświadomić, jaki to był czas - wspomina współtwórca Studenckiego Teatru Satyryków Jarosław Abramow-Newerly. - Pałac Kultury był dopiero w budowie, Katowice niedawno przemieniono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta