Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo otworzyć dom

20 listopada 2004 | Plus Minus | MK
źródło: Nieznane

PATRIOTYZM PRZYSZłOśCI

Dla kogo otworzyć dom

RYS. JANUSZ KAPUSTA

MARCIN KRÓL

Ponieważ jestem traktowany jako fragment zbioru nazywanego Polską, domagam się wpływu na to, co jest za Polskę uważane. Nie mogę sobie bowiem pozwolić na to, żeby mnie ktokolwiek utożsamiał z ludźmi, z którymi pod żadnym pozorem utożsamiany być nie chcę.

Czy organizacja duchowa jednostki musi się dokonywać w ramach wspólnoty, którą określamy mianem patriotycznej? Czy nie można sobie wyobrazić innych konkretów i wobec tego innych wspólnot? Czy jednostka nie ma do wyboru innych ewentualności?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Skoro, jak pisała Hannah Arendt, nić tradycji została zerwana, to nie podlegamy już żadnej określonej presji ani nie znajdujemy się w sytuacji, w której przeszłość automatycznie wyznaczałaby zestaw specyficznych składników, dzięki którym budujemy nasze życie wewnętrzne. Do przeszłości możemy zatem sięgać jak do rezerwuaru wrażeń, postaw, obyczajów, wzorców kultury, ale nie musimy się przejmować tym, że składamy je - każdy z osobna - w zupełnie dowolny sposób. Nie istnieje już przeszłość, która by się nam narzucała, lecz taka, z jakiej my wybieramy. Przecież doświadczamy tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3386

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament