Dziś mamy szansę
Dziś mamy szansę
RYS. ANDRZEJ LICHOTA
MICHAŁ BONI
Bezrobocie maleje: po raz pierwszy od trzech lat bez pracy jest mniej niż trzy miliony osób. Czy jednak wystarczy cieszyć się i czekać, aż będzie ich jeszcze mniej?
Lepiej byłoby skorzystać z szansy, jaką daje szybki wzrost gospodarczy, i podjąć działania, wspomagające poprawę na rynku pracy w perspektywie najbliższych paru lat.
Ważne są tu trzy czynniki: skala stabilnego wzrostu gospodarczego w dłuższym okresie, szeroko rozumiana elastyczność rynku pracy (wraz z ustawiczną edukacją) i dobrze zaadresowana, efektywna, aktywna polityka rynku pracy. Jest niezwykle istotne, by te czynniki funkcjonowały równocześnie. Tylko wtedy można liczyć, że zmieni się obecna sytuacja, gdy pracuje zaledwie 53 proc. Polaków w wieku od 15 do 65 lat. Jesteśmy pod tym względem na ostatnim miejscu w UE.
Gospodarka wysokiego tempa
W jakich warunkach obecne tempo ekonomicznego rozwoju przełoży się na nowe miejsca pracy? Kilkanaście miesięcy szybkiego wzrostu gospodarki zrodziło obawy, że może on mieć charakter "bezzatrudnieniowy". Nadal nie wiadomo, kiedy głównym źródłem obniżania bezrobocia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta