Polonez w pałacu cara
Polonez w pałacu cara
Hufiec jazdy rosyjskiej podczas powitania polskiego poselstwa w 1678 r. - rycina z XVII w.
Z ALBUMU "SKARBY KREMLA. DARY RZECZPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW"
HUBERT CZACHOWSKI, MACIEJ PRZYBYLIŃSKI: Na okładce pańskiej książki portrety Puszkina i Mickiewicza są odwrócone do siebie plecami. To błąd w projekcie plastycznym czy zamierzony efekt?
ALEKSANDER LIPATOW: Wydawca pokazał mi kilka projektów i wybrałem ten, gdyż jeden z rozdziałów jest poświęcony demitologizacji wzajemnego stosunku dwóch największych poetów Polski i Rosji, a także stylu myślenia na ten temat, kształtowanego w ZSRR i w PRL. Każda władza totalitarna próbuje kształtować świadomość obywateli, żeby znaleźć uzasadnienie swojego istnienia i rządzić nie tylko życiem społecznym, ale i indywidualnym. Aby to zrealizować, reinterpretowano tradycje narodowe. W Polsce i w Rosji tworzono np. mit przyjaźni dwóch wielkich poetów jako wzór przyjaźni dwóch narodów. Wyobrażenie o tej przyjaźni było zideologizowane właściwie od wojny polsko-bolszewickiej, kiedy Armia Czerwona szła na Warszawę, nie tylko mając w obozie Dzierżyńskiego czy Marchlewskiego jako nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta