Bohater bez certyfikatu
Bohater bez certyfikatu
Donald Malinowski w galowym stroju kapłana, Kanada 1989 r.
ZDJĘCIA Z KSIĄKI "KARABIN, AMBONA, PARLAMENT" EUGENIUSZA ELEROWSKIEGO
Przekonanie go do współpracy z SB nie było trudne. Od haków w zatajonym życiorysie aż się roiło. Opuszczając kraj, Malinowski mógł próbować wywinąć się z sideł bezpieki, nie odwiedzać więcej Polski, zerwać z nią kontakty. Niestety.
JERZY MORAWSKI
Dwa nazwiska,
dwa życiorysy.
Bohater i przestępca. Działacz niepodległościowy i stalinowski oprawca. Duchowny i kat.
Ten sam człowiek?
W drewnianym, zabytkowym kościółku polskokatolickim w Obórkach w maju bieżącego roku odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej Donalda Marto-Malinowskiego, polonijnego księdza polskokatolickiego z Kanady. Na uroczystość przybyli nie tylko członkowie Kościoła polskokatolickiego z Obórek, ale też rzymskokatoliccy mieszkańcy wsi, których tu jest większość. Uczestniczyły w nich również władze powiatu brzeskiego (woj. opolskie), przedstawiciele wojska i poczty sztandarowe. Oddawano cześć bohaterowi wojennej konspiracji, którego (w 1998 roku) prezydent Aleksander Kwaśniewski uhonorował Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Nie pojawił się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta