Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeszcze w sprawie domniemania umowy o pracę

24 kwietnia 1995 | Prawo | KK

Jeszcze w sprawie domniemania umowy o pracę

Krzysztof Kolasiński

W artykule "W sprawie domniemania umowy o pracę" ("Rzeczpospolita" z 8 marca 1995 r. ) prof. Teresa Liszcz poruszyła jeden z najbardziej newralgicznych problemów rekodyfikacji prawa pracy.

Problem ten wyrósł na odłogach naszego życia gospodarczego izaskoczył organa inspekcji pracy, sądy i teoretyków prawa pracy. Narasta on z taką siłą, iż sprowokował katastroficzne przepowiednie o marginalizacji prawa pracy.

Zarysowała się w naszej rzeczywistości tendencja odwrotna do tej, która towarzyszyła wyodrębnianiu się prawa pracy z prawa cywilnego. Wtedy to występowało zjawisko marginalizacji znaczenia umów o świadczenie usług prawa cywilnego w procesie "najmu pracy". Wyrastały jak grzyby po deszczu szczególne regulacje właśnie umowy o pracę, jako podstawowego regulatora stosunków społecznych, związanych z korzystaniem z cudzej pracy dla prowadzenia działalności gospodarczej. Zmierzały one do zapewnienia "najmitom" minimum ochrony prawnej przed silniejszym i z natury skłonnym do wykorzystywania przewagi ekonomicznej przedsiębiorcą. Tak więc regulacje te określały maksymalny czas trwania dniówki roboczej, niezbędne wymogi bezpieczeństwa pracy, odpowiedzialność pracodawcy za wypadki na zasadzie ryzyka, a później...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 463

Spis treści
Zamów abonament