Nabycie udziałów czy nieruchomości
Nabycie udziałów czy nieruchomości
Arwid Mednis, Andrzej Siemiątkowski
Już z pobieżnej lektury przepisów ustawy z 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wynika, że najprostszym sposobem uniknięcia wymogu uzyskania zezwolenia ministra spraw wewnętrznych na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca jest stworzenie spółki kontrolowanej w większości przez podmioty polskie, zakup nieruchomości przez tę spółkę, następnie wykupienie w niej większości lub wszystkich udziałów przez podmiot zagraniczny. Rozmiar wykorzystywania tej możliwości w praktyce nie jest znany.
W celu zapobieżenia takim praktykom Departament Administracyjny MSW, wydający zezwolenia w imieniu ministra, opracował jakiś czas temu opinię, zgodnie z którą spółka posiadająca nieruchomość powinna wystąpić o zezwolenie, jeśli w wyniku objęcia udziałów przez podmiot zagraniczny (objęcie nastąpiło po zakupie nieruchomości) stała się cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z 1920 r. , tj. jeśli w wyniku nabycia kapitał zagraniczny kontroluje bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 50 proc. kapitału zakładowego.
Zdaniem MSW o zezwolenie powinna wystąpić spółka jako "cudzoziemiec", awięc już po nabyciu w niej udziałów przez podmioty zagraniczne. Zezwolenie zaś dotyczy nabycia nieruchomości, które nastąpiło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta