Nie wykorzystana szansa
O przyszłości Polski zadecyduje kształt ładu instytucjonalnego, jaki sobie zafundujemy. To on rozstrzygnie, czy wejdziemy do elitarnego klubu 25 -- 30 najbardziej rozwiniętych krajów świata, czy też zostaniemy państwem europejskim drugiej kategorii.
Nie wykorzystana szansa
Czym jest ład instytucjonalny? Jak mówi D. North, jest zbiorem reguł gry: formalnych i nieformalnych. Reguły te z jednej strony ograniczają w pewien sposób zachowania organizacji i ludzi, z drugiej otwierają określone możliwości i szanse -- tworzą system motywacyjny społeczeństwa. Ład instytucjonalny wpływa więc na ogólny poziom, kierunki i sposób koordynacji, aktywności społeczeństwa.
Po pięciu latach od upadku PRL żyjemy ciągle w stanie, jeśli nie próżni, to w swoistej niedookreśloności instytucjonalnej. Stary ład został zakwestionowany -- chociaż sporo jego reguł formalnych, a szczególnie nieformalnych, jeszcze funkcjonuje -- nowy ład pozostaje daleko nieskończony na płaszczyźnie formalnej, a tym bardziej nieformalnej. Wielkim skansenem starego ładu pozostaje tzw. sfera budżetowa: szkolnictwo, nauka, ochrona zdrowia, ubezpieczenia społeczne itp. W największym skrócie rzecz ujmując można by go określić w ten sposób, że ustawiał on producentów dóbr i usług tyłem do klienta (rynku) i efektywności, a przodem do państwa i przetargu. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta