Zarządzanie matrycowe
ABB -- wyjątek od reguły
Zarządzanie matrycowe
Asea Brown Boveri (ABB) wciąż skupia na sobie uwagę ludzi związanych z biznesem. Przyczyną nie jest tytuł najbardziej szanowanej firmy w Europie, jaką obdarzyli ABB Czytelnicy "Financial Timesa", czołowe miejsca w rankingach najlepszych pracodawców ani coraz lepsze wyniki finansowe. Chodzi o sposób zarządzania, którym firma ta różni się od innych.
Struktury poziome i pionowe
W największym skrócie można powiedzieć, że ABB to 8 głównych kierunków działania, 65 obszarów biznesowych, 1300 niezależnych firm, ponad 5 tysięcy wielozadaniowych, wysoko wykwalifikowanych zespołów nazywanych centrami zysku oraz blisko 210 tys. pracowników na całym świecie. Organizacja posiada trzy poziomy zarządzania:
-- 13-osobowy Komitet Wykonawczy z siedzibą w Zurichu, na czele którego stoi Percy Barnevick. To jego nazwisko widnieje w najnowszych publikacjach z dziedziny biznesu jako twórcy nowoczesnej organizacji ABB,
-- 250 menedżerów wyższego szczebla (szefowie na dany kraj, dyrektorzy przedsiębiorstw) ,
-- ok. 5 tys. kierowników centrów zysku. Każde centrum zysku, jako podstawowa jednostka organizacyjna, tworzy swoją wewnętrzną strukturę zarządzania z szefem i podwładnymi, bądź jest to grupa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta