Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokal na dwóch

07 grudnia 2004 | Dobra firma | PW

SPÓŁKA CYWILNA KUPUJE NIERUCHOMOŚĆ

Lokal na dwóch

  • Kto pyta, nie błądzi
  • Gdy udziały w spółce z o.o. są niepodzielne
Kupując nieruchomość, spółka cywilna powinna unikać przekazywania jej na potrzeby jednego ze wspólników. Dotyczy to zresztą wszystkich przedmiotów należących do spółki. Konsekwencje podatkowe takich działań są bowiem niezbyt jasne.

Ojciec z synem zawiązali spółkę cywilną. Za własne pieniądze i kredyt bankowy zaciągnięty przez nich jako wspólników spółki cywilnej kupili lokal użytkowy, zaznaczając w akcie notarialnym, że stanowi on wspólność łączną. Lokal miał być wynajęty osobom trzecim, ale plany się zmieniły i syn postanowił uruchomić w nim zakład fryzjerski. Zakład ten będzie prowadził na swój własny rachunek.

- Jak powinna wyglądać umowa, na podstawie której syn będzie działał w lokalu? Kto może wystąpić o zwrot VAT naliczonego przy nabyciu lokalu? Kto może amortyzować lokal, a kto zaliczyć w koszty działalności odsetki od kredytu za zakupioną nieruchomość? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

NAJPROŚCIEJ BYŁOBY W SPÓŁCE

Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby rozszerzenie przedmiotu działalności spółki cywilnej o usługi fryzjerskie. Wymagałoby to tylko zmiany umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3400

Spis treści
Zamów abonament